İdent Değiştirme Komutu

İnterneti yeni tanıdığımız zamanlarda çok popüler olan mIRC, sonraki zamanlarda yerini sosyal medyaya bırakır gibi oldu. Ancak, mIRC her zaman tercih sebebi idi aslında, çünkü bu ortamda, sosyal medyada olduğu gibi ad – soyad kullanmak, resim göstermek gibi durumlar söz konusu değil. Hal böyle olunca insanlar çok daha özgür. Ancak her ne kadar eski bir platform da olsa, mIRC hakkında her şeyi de biliyor sayılmayız. Örneğin ident ne demek? Bizim her zaman ident ile işimiz olmasa da, girmiş olduğumuz pek çok ücretsiz sohbet sitesi, bizim ya kendi identlerini kullanmamızı istiyor; ya da hiç ident kullanmamızı istemiyor. Peki ident değiştirme komutu nedir? İdent değişme hakkında bilgileri sizlere, ilerleyen bölümlerde aktarmaya çalışacağız.

İdent Ne Demek?

Eğer girmiş olduğunuz ücretsiz sohbet sitesine mIRC ile bağlanıyorsanız, bir de bu mIRC bir irc platformuna ait ise ident kısmında, söz konusu platformun isminin yazması muhtemeldir. Ancak ident aslında, kişinin tanıtılmasında kullanılan, platforma girip çıktığında; ya da kendisine whois çekildiğinde görülen, nick kadar değerli bir araçtır. Şöyle diyebiliriz: Eğer nickiniz sizin adınızı temsil ediyorsa, identiniz de soyadınızı temsil etmektedir.

İdent Değiştirme Komutu

İdent değişmeye, ya girmiş olduğunuz sunucunun kurallarından dolayı gereksinim duyarsınız; ya da kendinizi farklı bir şekilde ifade etmek istersiniz. Bir sevgilinizin olduğunu farz edelim. O identini Mecnun yaptı ise siz de Leyla yapabilirsiniz. İşte tam bu esnada ident değişmeye ihtiyaç hissedersiniz. Bu noktada da komut gerekli olur.

/emailaddr TRRadyo@ şeklinde olan ident değiştirme komutunu, mIRC içerisinde, yazı yazdığınız yere, ücretsiz sohbet sitesine bağlanmadan önce yazarsanız, sunucuya girdiğiniz anda kullanmakta olduğunuz identiniz TRRadyo olarak görünecektir.

İsterseniz hiç ident kullanmama hakkına da sahipsiniz elbette. Bunun için:
İdent Açma Komutu : /identd on
İdent Kapatma Komutu : /identd off
Kullandığınız İdent Öğrenme Komutu : //echo -a $emailaddr

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.