Sohbet Sitesinde Nick Kaydetme

İnternet üzerinde pek çok sohbet sitesi bulunmakla birlikte, ücretsiz sohbet sitesi olarak sizlere, sohbet sitesi komutları arasında yer alan, sohbet sitesinde nick kaydetme ve sohbet sitesinde nick değiştirme ile ilgili detayların anlatımını gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu komutlar işinize yarayacak, çünkü nickinizin, bir başka kişi tarafından kullanılmaması önemlidir. Hele ki sohbet sitesinde görüştüğünüz özel birileri varsa…

Sohbet Sitesinde Nick Değiştirme

Ücretsiz sohbet sitesine girdiğinizde, karşınıza ilk olarak, nickinizi ve şifrenizi yazmanızın istendiği bir küçük pencere çıkacak. Buraya, kayıtlı nickinizi yazarsanız, şifreniz olsa dahi, sohbete girdiğinizde sistem sizden şifreyi, sohbet sitesi komutları ile yeniden girmenizi isteyecektir. Aksi halde, sohbete girerken kullandığınız kayıtlı nick, sonuna, tabiri caizse bir plaka alır.

Bu durumu kısaca örneklendirelim dilerseniz…

Bloggeriniz olarak benim, sohbet sitesinde bulunan kayıtlı nickim Almina.
Sohbete giriş yapmak istediğimde, karşıma çıkan pencereye Almina yazıp bağlandığımda, ortalama bir dakika içerisinde, sohbet sitesi komutları ile şifremi yazmazsam, benim nickim otomatik olarak, Almina631 gibi bir plaka ile değişiyor.

Aslında bu durum, benim, bana ait olan şifreli nickimi korumaya almak için gerçekleşiyor. Nasıl mı? Almina olarak giriş yapan kişi ben değil de, mesela siz de olabilirsiniz. Ama benim şifremi bilemeyeceğiniz için, Almina’dan düşer, Almina738 olursunuz örneğin. ücretsiz sohbet sitesinde bulunanlar da, almış olduğunuz bu numaralar sayesinde, sizin ben olmadığımı anlarlar.

Yani kısaca, sohbet sitesinde nick kaydetmenin amacı, nickin koruma altına alınmasıdır. Ama bunun için ilk olarak nickin nasıl değişeceğini öğrenmeniz gerekiyor.

Sohbet sitesine girdiniz. Yazmış olduğunuz nick kayıtlı; bu nedenle, yazmış olduğunuz nickin yanına bir numara geldi. Siz ise bunu kullanmak istemiyorsunuz.

Var sayalım ki ismail olarak girdiniz.
Sohbet sizi bir zaman sonra ismail513 yaptı.
Siz ise, kendinizi daha tanınır hale getirmek istiyorsunuz.
Bunun için sohbet sitesinde nick değiştirmeyi bilmeniz gerekiyor.
ismail513’ü ismailAnkara yapmak istediniz. Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Sohbet sitesinde, yazı yazdığınız yere, sohbet sitesi komutları arasında yer alan şu komutu yazmalısınız:
/nick ismailAnkara
Hemen ardından enter tuşuna basmalı; yani yazdığınız komutu göndermelisiniz.

Bir başka örnek verelim:
Diyelim ki sohbet sitesi sizi tanımadı ve size, AndroUser15 şeklinde bir nick verdi.
Ancak sizin adınız Ayşe, yaşınız 37. Nickinizi size özel yapmak için şunu yapabilirsiniz:
/nick Ayse_Yas_37

Ücretsiz sohbet için kullanacağınız komutlarda Türkçe karakter ve boşluk kullanmamalısınız. Ayşe değil, Ayse, boşluk yerine ise _ kullanabilir; ya da kelimelerin ayırt edilebilmesi adına büyük – küçük harf kombinasyonundan yararlanabilirsiniz.

Sohbet Sitesinde Nick Kaydetme

Sohbet sitesinde nickinizi değiştirdikten ve istediğiniz şekilde sabitledikten sonra yapmanız gereken şey, yine yazı yazmış olduğunuz yere şunu yazmaktan ibaret:
/ns register şifre e-mail

Nickiniz zaten yazılı olduğu için, yapmış olduğunuz işlem sadece, o yazılı olan nicki kaydetmekten ibaret. Bu nedenle, sohbet sitesi komutları arasında yer alan, yukarıda vermiş olduğumuz komutta, şifre yazan yere, nickiniz için belirlediğiniz şifreyi, e-mail yazan yere de mail adresinizi yazmanız gerekiyor. Bunu da örneklendirelim:
/ns register 123456 ayse@gmail.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.