mIRC Nedir?

Ücretsiz sohbet sitesi kullanan kişiler genellikle mIRC kullanımı gerçekleştirirler ve aslında mIRC, internet aleminde hiç de yeni bir program değildir; hatta pek çoğumuz internete girmeyi, bilgisayar kullanmayı mIRC ile öğrenmişizdir. Ama yeni yeni ücretsiz sohbet sitesine girmeye başlayanlar mIRC nedir şeklinde soruların yanıtlarını merak edebilir; hatta kullanmak zorunda kaldıklarında da mIRC nasıl kullanılır sorusunun yanıtını öğrenmek isterler. Biz de bu nedenle, özellikle yeni başlayanlar için mIRC hakkında bilgiler vermek istedik.

mIRC Nedir?

Küçük bir program olan mIRC, IRC sohbet platformlarına, web sitelerine girmeden, kolay bir şekilde erişmenizi ve yeni kişilerle tanışarak daha kolay ve kaliteli, pek çok özellikten yararlanarak sohbet etmenizi sağlar. mIRC’in istemci program olarak tasarlandığını da belirtmemiz gerekmektedir. Doğru bir mIRC kullanımı gerçekleştirirseniz bilgisayarınızı kasmayacağını da görebilirsiniz.

(M)ardam Khaled Bey (I)nternet (R)elay (C)hat, mIRC’in açılımıdır. Mardam Khaled, mIRC’in mucidi olduğu için, IRC platformunun başına bir de kendi imzasını ekleyerek programın adını belirlemiştir. mIRC, ezberlemesi zor olan sohbet sitesi komutlarını kullanmak yerine işlemleri menüler aracılığı ile yapmak adına tasarlanmıştır.

mIRC Nasıl Kullanılır?

İlk olarak bilgisayarınıza mIRC indirmeniz gerekiyor. Sonrasında indirdiğiniz mIRCî exe dosyasını çalıştırarak kurabilir; ardından da masaüstüne gelen mIRC iconuna tıklayarak kurmuş olduğunuz mIRC’i açın.

Yazı yazdığınız alana; yani en alta /server irc.trradyo.com yazıp gönderin. Bu aşamadan sonra zaten ücretsiz sohbet sitesine bağlantınız gerçekleşmiş olacaktır. mIRC’in size tanımlamış olduğu otomatik kullanıcı adı sizin nickinizdir. Nickinizi değiştirmek için /nick Almina yazabilirsiniz; tabi Almina benim nickim, siz kendinize farklı bir nick almalısınız. Sonrasında bizimle sohbetin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. mIRC nasıl kullanılır sorusunun yanıtını sitemiz içerisinde daha detaylı şekli ile bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.