İrc Nick Engelleme

Sohbet sitesi kullanımı gerçekleştiriyor ve ücretsiz sohbet sitesine giriyorsanız, sohbet komutlarının en önemlilerini bilmek ve kendinizi kurtarmak zorundasınız. Ancak “Ben sohbet komutlarını aklımda tutamam ki…” de diyebilirsiniz. Bazı insanlar her ne kadar, sohbet komutlarını, alfabe yazar gibi ezbere yazsalar da, siz ezberlemek durumunda değilsiniz. İlerleyen bölümlerde sizlere, irc nick engelleme ve irc kişi engellemeye ilişkin sohbet komutlarını aktarıp, bir de irc nick engelleme ya da irc kişi engellemeyi nasıl daha kolay yapabileceğinizin yollarından söz edeceğiz.

Sohbet sitesi ya da ücretsiz sohbet sitesinde, neden irc nick engelleme ya da irc kişi engellemeye gereksinim duyarsınız? Sohbet sitesi, farklı kültür, kişilik ve amaçlarla bir araya gelmiş çok sayıda insandan oluşmaktadır. Siz de bu kişiler arasında yer alırsınız. Ama herkesle sohbet etmek zorunda da değilsiniz. İstemediğiniz kişilerle konuşmazsınız. Fakat bazıları vardır ki, siz kendilerine yazmasanız da, size tabiri caizse sarı sakız gibi yapışırlar. Hiç tanımadığınız bir kişi özelinize gelip, “Ayşe, kız, nasılsın? Kız Ayşe napıyosun? Ayşe sana diyorum… Kız” gibi rahatsız edici mesajlar gönderebilir. Elbette, ücretsiz sohbet sitesinde, insanlarla iletişim halinde olmak için varsınız. İsterseniz bu kişi ile sohbet edebilir; isterseniz de, siz yazmasanız da susmadığı için, ona sohbet komutları arasında yer alan irc nick engelleme ya da irc kişi engellemeyi uygulayabilirsiniz.

Sadece bu mu? Ücretsiz sohbet sitesinde, sohbet sitesi genelinde size sataşan ya da sizi rahatsız eden konuşmalar yapacak insanlar da olacaktır. Dedik ya, herkesin kültürü farklı, ücretsiz sohbet sitesine geliş sebebi farklı. Ve sadece siz rahatsız olduğunuz için ya da konuşmak istemediğiniz için de, ortamdan bir kişiyi uzaklaştıramazsınız. Ama, sohbet komutları arasına irc nick engelleme ve irc kişi engelleme komutları; hatta bunun için kısa yollar eklenmiş ki, siz o kişinin sadece nickini görüp, yazdıklarını hiç bir şekilde görmeden, rahat rahat sohbetinize devam edebilirsiniz. İşin güzel yanı ise sizin engellemiş olduğunuz kişi de sizin yazdıklarınızı göremez. Bazı insanları yok saymak da, onlara verilebilecek en güzel cevaptır aslında. Peki nasıl yaparsınız?

İrc Nick Engelleme

İlk olarak, sohbet komutları ile bunu nasıl yapabileceğinizden ve sonrasında işlemi geri alabileceğinizden söz edelim:
Bir kişinin kanalda yazdıklarını görmemek için uygulamanız gereken komut:
/ignore -c nick
Örneğin AtaKan diye bir nick size kanal genelinde sataşıyor.
/ignore -c AtaKan
yazar ve bunu sohbete gönderirseniz, artık AtaKan’ın yazdıklarını görmezsiniz.

Diyelim ki AtaKan şimdi de özelden sizi rahatsız ediyor. Bu durumda şunu yapmalısınız:
/ignore -p nick
/ignore -p AtaKan

Eğer AtaKan sizi diğer sunucularda yani farklı bir sohbet sitesine girdiğinizde de rahatsız ediyorsa, sohbet komutları arasında yer alan şu komutu uygulamalısınız:
/ignore -pw nick
/ignore -pw AtaKan

Eğer isterseniz AtaKan’ı ücretsiz sohbet sitesinde belirli bir zaman için de engelleyebilirsiniz.
/ignore -pu#120 nick
/ignore -pu#120 AtaKan
Bu şekilde, AtaKan sizin özelinize 120 saniye boyunca yazamayacaktır.

Ve irc nick engellemenin sonrasında, artık engellediğiniz nickleri açmak isterseniz, sohbet komutları arasında yer alan şu komutu uygulamanız gerekmektedir:
/ignore -r
Sadece AtaKan’ın engelini kaldırmak için
/ignore -l /ignore -r AtaKan

Sohbet sitesinde kimleri engellediğinizi görmek için uygulamanız gereken sohbet komutları ise şu şekildedir:
/ignore -l

İrc Kişi Engelleme

Size daha önce, en iyi Mirc scripti hangisi sorusunun yanıtını vermiştik. Ücretsiz sohbet sitesinin mircini indirip, sohbet komutlarına gerek duymadan, irc kişi engelleme işlemini rahatça ve çok da sağlam bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için engellemek istediğiniz kişinin nickine çift tıklayın ve onun özel sayfasına girin. Sonrasında, ortada gördüğünüz boş bir alanda sağ tıklayın. Karşınıza İgnore çıkacak. Bunun yanındaki ok işareti ile devam ederseniz, Ekle’yi göreceksiniz. Tıkladığınız anda o kişiyi engellemiş olacaksınız. Ki bu şekilde o kişinin hem kanal sohbeti, hem de özel mesajlarını görmeyecek; sadece nickini görebileceksiniz.

Eğer engeli kaldırmak isterseniz, yine o kişinin nickine çift tıklayın ve ortada yine sağ tıklayarak İgnore’yi bulun. Hemen yanında Çıkart’ı göreceksiniz. Tıklamanız halinde o kişi ile iletişime kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.