Kanal Kaydetme Nasıl Yapılır?

Ücretsiz sohbet sitesine girdiğiniz zaman, birbirinden farklı ücretsiz sohbet odalarına da dahil olursunuz ki bu odalar arasında biz elimizden geldiğince sade olmaya özen gösteriyoruz. Sohbet kanalımızda sohbet edebilir, radyo kanalımızda radyo dinleyip şarkı isteyebilir, oyun kanalımızda soru çözebilir ve yarışabilirsiniz. Ve bunların her birini yaparken de kendinize arkadaşlar edinirsiniz. IRC kanal kaydetme tam da bu noktada işinize yarar. İlerleyen bölümlerde sizlere, kanal kaydetme nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, kanal kaydetme komutunu aktaracağız. IRC kanal kaydetme ile yakın arkadaşlarınızı ve olmasını istediğiniz diğer kişileri, kaydettiğiniz kanala alabilirsiniz.

Kanal Kaydetme Nasıl Yapılır?

IRC kanal kaydetme işlemini gerçekleştirebilmek için, ilk olarak o kanala giriş yapmanız gerekiyor. Ve bununla birlikte, kaydedeceğiniz kanalın daha önceden bir başkası tarafından kaydedilmemiş olması da önemli bir detay. Bunu anlamak için ilk olarak o kanala giriş yapmalısınız. Kayıtlı olmayan bir kanala giriş yapmak için kullanmanız gereken komut şu şekildedir: “/j #kanaladi” Diyelim ki Almina isimli bir kanal oluşturmak istiyoruz. Bunun için yazmamız gereken komut: “/j #Almina” Ve bunu Enterleyip sunucuya gönderdiğinizde, eğer sağda yer alan kullanıcı listesinde, nickinizin başında @ opluk işareti varsa, IRC kanal kaydetme işlemini sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak nickinizin başında herhangi bir işaret yoksa IRC kanal kaydetme komutunu kullanamazsınız.

Şimdi biz, istediğiniz kanalın daha önceden kaydedilmemiş olduğunu ve sizin kaydedebileceğinizi var sayarak,, kanal kaydetme nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizlere aktaracağız. Bunun için de yine Almina kanalı üzerinden gidelim. Almina kanalına giriş yaptınız ve nickinizin başında @ işareti var. Yani kanalı kaydedebilecek durumdasınız. O halde kullanmanız gereken kanal kaydetme komutu şu şekildedir:
“/cs register #Almina kanalşifresi mailadresi”

Biraz önce vermiş olduğumuz kanal kaydetme komutunda, kanal şifresine, kanalda kullanmak istediğiniz şifreyi, mail adresine de kendi mail adresinizi yazmalısınız. Örnek vermek istersek: “/cs register #Almina khlim15 dj_almina@windwslive.com” Şimdi, yazmış olduğunuz kanal kaydetme komutunu Enter yaparak sunucuya gönderin. Statüs’e bakarsanız, IRC kanal kaydetme işleminin başarılı şekilde gerçekleştiğini görebileceksiniz. Ancak kanala baktığınızda, hala kendinizi op olarak @ işareti ile görüyor olacaksınız.

Kanal kaydetme komutunu ücretsiz sohbet sitesinde görebilmek için, kaydetmiş olduğunuz kanalda “/hop” yapın. Ardından, kaydetmiş olduğunuz kanalın founderi olmuş olacaksınız. Ve artık o kanal size ait olacak. İstediğiniz kişilere yetki dahi verebileceksiniz. Ücretsiz sohbet odaları içerisinde kullanabileceğiniz yetki verme komutlarına da yine sitemiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.