Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı?

Ücretsiz sohbet sitesinde sizlerle, sohbet tartışma konularımızı paylaşmaya ve fikir alışverişinde bulunmaya devam ediyoruz. Tartışma platformumuzun bugünkü sorusu: çok gezen mi bilir çok okuyan mı? Her zaman olduğu gibi, tartışma platformumuzda ilk olarak soruya yine ben, kendi fikrimi aktararak cevap vereceğim. Sonrasında da, diğer sohbet tartışma konularında olduğu gibi, sizlerin yorum yapmasını bekleyeceğim. Bakalım ücretsiz sohbet sitesi kullanıcılarına göre çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı?

Sohbet tartışma konularını ücretsiz sohbet sitesinde sizlerle paylaşmaya başlamadan ve tartışma platformumuzu oluşturmadan bir gün önce bu konuyu annemle tartıştık. Annem bana, “Ben senden daha iyi bilirim” şeklinde bir söz fırlattı ve dedi ki: “Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?” 🙂

Olay tam olarak şu şekilde gelişti: Alışveriş yapıyor, çarşıda bir şey arıyorduk. Almak istediğimiz şeyi bulabileceğimiz en bilinmiş yerleri dolaştık; ama fazla bir çeşit bulamadık. Sonrasında annem, aklımın ucundan bile geçmeyecek; hatta orada aradığımız şeyi bulabileceğimizin bile aklıma gelmediği bir yere götürdü beni. Değil aradığımız şeyi bulmak, istemediğimiz kadar da çok çeşit bulduk. Alışverişimi yaptım. Hem de almış olduğum şey o kadar güzeldi ki…

İlk gitmiş olduğumuz, bilinen yerlerden almış olsam, sadece ihtiyaç gidermek için alacağım şeyi, pek çok alternatif arasından seçerek alınca, sonrasında da beğenerek kullanmaya başladım. Ve işte bunun sonrasında annem bana sorusunu yöneltti: Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Annemin görüşüne göre çok gezen bilirdi belki ama ben tartışma platformunda, annemin fikrini değil, kendi fikrimi sizlerle paylaşacağım. Ki bence, sohbet tartışma konuları arasında yer alan çok gezen mi bilir çok okuyan mı sorusunun yanıtı duruma göre değişir.

Gidilecek, gezilecek, arandığında bulunacak olan yerleri çok gezenin bildiği doğrudur. Ama bir insan ne kadar çok okursa, o kadar çok farklı insan tipi hakkında bilgi sahibi olur. Okumaktan kastım Lise; ya da Üniversite okumak değil… Kitap ve gazete okumak… Gazetede okuduğunuz haberlerle, farklı insanların farklı dünyalarına yolculuk yapar, kitaplarda ise hiç tanımadığınız kişileri tanırsınız.

Şöyle bir düşünün: farklı insanların dünyalarına girebilmek bize neler kazandırır? Her şeyin öncesinde farklı bakış açıları… Fakrlı bakış açısına sahip olursak ne olur? Çok kapsamlı düşünmeye başlar ve hazır cevap oluruz ki bu bize pek çok durumda zaman ve şans kazandırır.

Çok gezenin ise zor durumlarda, her zaman bir kurtuluşu vardır. Örneğin, Bir yolda, biri ya da bir şeylerle karşılaşmaması gerekiyorsa, her zaman o yolun bir alternatifini bulur. Kısacası, çok gezen de, çok okuyan da duruma göre bilir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.