İlk İnsanlar Mutlu Muydu?

Ücretsiz sohbet sitesinde sizlerle fikir alışverişi yapabilmek adına tartışma platformu oluşturmaya karar verdik ve sohbet tartışma konularının her birini masaya yatırmak istedik. Bu noktada ilk konumuz: ilk insanlar mutlu muydu şeklindeki sorumuz olacak. İlk olarak kendi fikrimi sizlerle paylaşıp, sonrasında da sözü siz ücretsiz sohbet sitesi ziyaretçilerine bırakacağım. Tartışma platformuna hepinizin katılması dileği ile…

İlk İnsanlar Mutlu Muydu?

Ücretsiz sohbet sitesinin tartışma platformunda ilk insanlar mutlu muydu sorusunun yanıtını, hiç bir bilimsel araştırmaya dayanmadan, sadece kendimi ilk insanların yerine koyarak düşünmek sureti ile vermek istedim. Bu noktada ilk insanlar nasıldı diye şöyle bir düşündüğümde:

İlk insanların yaşam alanları bizim gibi yerleşik bir düzende değildi. Giyimleri bizim gibi değildi. Teknoloji kullanmadıkları gibi, bizim kadar kültürlü de değillerdi. Yani, kullandıkları bir ortak dilleri dahi yoktu. Bu noktada kendime, böyle bir dünyada yaşamak ister miydim diye soruyorum.

Aldığım cevap beni bile şaşırtıyor. İlk insanların zamanında sen de yaşıyor olsaydın, aklına, bir ortak dil, yaşanacak yerleşik bir düzen, süslü püslü kıyafetler gelecek miydi? Tek derdin yaşamını devam ettirebilmek ve ortama uyum sağlamak olacaktı… diyor içimdeki ses.

Şöyle bir düşünüyorum da, ben 17 yaşındayken ilk cep telefonuma sahip olmuştum. 15 ya da 16 yaşımdayken cep telefonu kullanımı nadir kişiler tarafından gerçekleştiriliyordu ve bu zamana kadar aklıma, bir cep telefonuna sahip olmak hiç gelmemişti. Mutsuz muydum? Hayır. Hatta çocuk olmak güzeldi. Tek derdim ders çalışmak, başarılı şekilde sınıflarımı geçmek, arkadaşlarımla olabildiğince zaman geçirmekti. Cep telefonumu aldığımda mutlu oldum. Hatta bir kaç sene kullandıktan sonra, cep telefonu olmasa ne yapardık diye kendime defalarca sordum… Ama olmadan da yaşıyorduk; hem de gül gibi.

Bundan 1.5 – 2 sene öncesine kadar ücretsiz sohbet sitesi kullanmıyordum. Şimdi bilgisayarımı açıp, kapatana kadar da ücretsiz sohbet sitesindeyim. Peki şimdi bir kere daha soruyorum kendime: İlk insanlar mutlu muydu? Bence mutlulardı. Yaşam koşulları, şu anda bu noktadan bakınca, zordu ve ben o zamanda yaşamak istemezdim. Ama onlar mutlulardı. Her dönemin insanı kendine göre mutluydu bana göre.

İlk insanların da kendilerine göre sohbet tartışma konuları vardı; tartışma platformuna da kendi çaplarında sahiplerdi bence. Peki ya sizce? Bir ücretsiz sohbet sitesi kullanıcısı olarak size göre ilk insanlar mutlu muydu?

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.