Savaşta Bilgi Mi Üstündür Kılıç Mı?

Savaşta bilgi mi üstündür kılıç mı? Ücretsiz sohbet sitesinde bulunan sohbet tartışma konularının bir yenisinin bu olmasını istedik. Tartışma platformunda bu konu ne alaka diyebilirsiniz. Hangimiz İsrail, hangimiz Filistin? Ama işin iç yüzü öyle değil. Yani savaş bize her zaman ülkeler arası çatışmaları hatırlatmamalı. İnsanların birbiri ile savaşı, hatta ve hatta, ikili ilişkilerde yaşanan aldatmalarda bile savaş söz konusudur iki hemcins arasında. O halde, savaşta bilgi mi üstündür kılıç mı? Hepimiz fikirlerimizi belirtelim. Ücretsiz sohbet sitesinde konuları hazırlayan kişi olarak ilk cevap hakkı yine benim tabi ki…

Savaşta Bilgi Mi Üstündür Kılıç Mı?

Aslında sohbet tartışma konuları arasında, tartışma platformunda bu konuyu ele alırken, mecazi yönden olaya bakacağımızı belirttik. Ama ilk olarak yine de Filistin ve İsrail örneğini ele alalım. İsrail’in gücü karşısında Filistin çok da ayakta duramıyor; dolayısı ile burada savaşta bilgi mi üstündür kılıç mı sorusunun yanıtı kılıç olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ikili ilişkilerde de bu durum böyle mi; ya da gerçekten her zaman durum bu şekilde midir? Gerçekten de her zaman güç mü kazanır?

Bu noktada ilk olarak bilgi ile bilgisizliği karşı karşıya getirip düşünmemiz gerekiyor. Bir ortamda, bilmediğiniz bir konu hakkında, bilen bir kişinin karşısında durur ve onunla tartışmaya girerseniz, bilen kişinin susması durumu söz konusu olabilir. Ama bu durum sizin kazandığınızın göstergesi değildir. Odunum da odunum diyen insanlarla uğraşmanın, boşa kürek çekmek olduğunun bilinmesinden kaynaklanır söz konusu durum.

Aynı şey, aldatılan kadınlar için de geçerlidir. Özellile evliyseniz ve eşiniz sizi, tabiri caizse size göre beş para etmeyen bir kadın ile aldatıyorsa, muhtemelen onu kendi haline bırakırsınız. Bu durum o kadının güçlü ya da bilgili olduğunun göstergesi değildir. Aslında savaşı kazanan siz olursunuz. Çünkü eşiniz bir müddet sonra o kadının ne olduğunu görecek; ama bu esnada sizi de kaybetmiş olacaktır.

Savaşlar her zaman anında kazanılmaz. Bazen geçen zaman içerisinde kazanırsınız. Ne gücünüzü ne de emeğinizi harcamadan. Siz siz olun, asaletinizi koruyun ve değerinizin anlaşılmasını bekleyin. Bu sizin için yeterli olacaktır. Sizi aldattı mı? O da aldatılacak. Sonrasında sizin değerinizi anlayacak. Hatta belki tercih ettiği insan yüzünden yerinden yurdundan olacak. Bir de sizden olmuş olacak. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek bir nokta varsa o da, geri adım atmamak.

Ücretsiz sohbet sitesinin tartışma platformunda, sohbet tartışma konuları arasında sormuş olduğumuz, savaşta bilgi mi üstündür kılıç mı sorusunun yanıtı bu nedenle, kılıç gibi görünse de aslında kararlılıktır. Onun haricinde, kılıcın da, bilginin de kendine göre üstün olduğu noktalar vardır. Önemli olan duruma göre hareket edebilme olgunluğunu ve kararlılığını gösterebilmektir.

1 yorum

  1. HER NE OLURSA OLSUN KİŞİ KARAKTERİNDEN ÖDÜN VERMEMELİDİR. İKİLİ İLİŞKİLERDE BİLGİNİN VE DURUŞUN HER ZAMAN KAZANDIĞINI ER YA DA GEÇ ÜSTÜN GELDİĞİ ÇOĞU ZAMAN KANITLANMIŞTIR. BU YAZIYI BİZLERE HAZIRLAYIP SUNAN VE BİLGİLERİYLE BİZE YENİ ŞEYLER KATAN SEVGİLİ ALMİNA YA TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.