Chat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimiz günün belli zamanlarını internette geçiriyor ve bu zamanlarda boş olduğumuz sürece neler yapabileceğimizi araştırıyoruz. Tam da bu noktada karşımıza ücretsiz sohbet sitesi alternatifleri çıkıyor. Ancak haberlerde, internet üzerinde yaşanan o kadar çok sorun görüyoruz ki, güvenli chat yapabileceğimiz bir yer aramaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Ama sorun şu: her ne kadar siteler farklı gibi görünse de, ücretsiz sohbet sitesi olarak tıkladığımız pek çok yer aynı kanala çıkıyor. O halde chat yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bilmeli ve güvenli chat ortamı bulamasak bile kendimizi sağlama alabilmeliyiz. Peki chat yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Chat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ücretsiz sohbet sitesi kullanımı gerçekleşerek boş zamanlarımızı değerlendirebilir, sosyalleşebiliriz. Hele ki işimiz masa başında ise ya da biraz utangaçsak, en doğal ihtiyaçlarımızdan biri olan sosyalleşme gereksinimini bir güvenli chat ortamında yerine getirebiliriz. Bu gibi sitelerde, dünyanın pek çok farklı yerinden farklı insanlarla tanışma, sohbet etme, onların kültürlerini öğrenme şansımız vardır. Ama, chat yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bilmek, kendimizi sağlama alabilmek adına çok önemlidir. O halde hemen, dikkat etmemiz gereken noktaları gözden geçirelim:

■ Ücretsiz sohbet sitesinde tanıştığınız herhangi biri, sizin için bir yabancıdır. Bu yabancılara kesinlikle kimlik bilgilerinizi vermeyin. Çok samimi arkadaş olabilir; onunla sohbet ederken kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Ama bu rahatlık, o insanın size oyun oynamadığını göstermez; tabi ki zarar vermeyeceğini de. Bu nedenle, herhangi bir ücret alabilmek adına kimlik ve hesap bilgilerinizi, telefon numaranızı; ya da kendinizle ilgili önemli sırları kimse ile paylaşmayın. Karşınızdaki kişi sizi, samimiyetsizlikle suçlayabilir; ancak güvenli chat ortamında tanışan bilinçli insanlar dahi, telefon kullanmayı, skype kullanmaya tercih ediyor. Skype ile çok kaliteli sesli sohbetler edebiliyorsunuz; telefon gibi çekiyor – çekmiyor sorunu; ya da dakika problemi bulunmuyor. Bu nedenle ortama uyum sağlayın; herkes böyle yapıyor, emin olun…

■ Chat yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, kendiniz için bir güvenli chat ortamı bulabilmektir. Peki güvenli chat kuralına hangi ücretsiz sohbet sitesinin uyduğunu nerden anlayacağız? Bunu anlamanın bazı yolları vardır; size bir kaç ipucu verelim:
• Founder, Sop, Op, Admin… chat yapmak isteyenlerle ilgilenen kişilerin yetki kategorileridir. Ama aslında bu kategorilerin çok bir önemi yoktur. Bunlardan herhangi birinin bulunduğu ücretsiz sohbet sitesi sizin için güvenli chat ortamı sağlayacaktır.
• Herkesin girebileceği ortamlardansa, kuralları olan yerlere girin. Aslında şunu kastetmeye çalışıyoruz: Bazı siteler çok kalabalıktır ve kalabalık olması size, oranın iyi olduğu izlenimini yaratır. Aslında öyle değildir. O kadar kalabalık sitelerde, kimin ne yaptığı pek belli değildir. Ayrıca, o sitelerde sadece iyi insanlar yoktur ve her an güvenliğinizi tehdit edebilecek bir insanla sohbet edebilirsiniz. Çünkü kalabalık sitelerde genellikle kullanıcı atılmamaktadır. Atılan kullanıcı da nick değiştirerek atıldığı yere geri döner. Ve bazı nedenlerden dolayı bu gibi durumlara yetkililer tarafından göz yumulur. Sizin için güvenli chat sitesi, sakin olan yerdir.
• Çocukların ve yetişkinlerin aynı ortamda sohbet etmesine izin verilen sitelerin güvenli chat sitesi olmadığını unutmayın.

■ 18 yaşından küçükler için hiç bir ücretsiz sohbet sitesi güvenli chat sitesi olmayacaktır. Hele ki günümüzde. Ancak bir çocuğunuz varsa ve chat yapmak istiyorsa, onun için en uygun yeri ebeveyn olarak siz seçmelisiniz. Ve çocuğunuza şunu öğretmelisiniz: kendisine sorulan ve rahatsız olduğu, ya da almış olduğu ve sonrasında rahatsız olduğu bir mesaj için mutlaka size gelmeli. Çocuklar için en güvenli sohbet ortamının ailesi ve arkadaşları ile olan sohbet olduğunu unutmamalısınız.

■ Dünyanın kötü insanlarla dolu olduğunu ve bu insanların sadece reel hayatta değil, internet ortamında da bulunduklarını unutmayın. Bu nedenle, ekranın diğer ucundaki herhangi biri ile yazışırken kesinlikle çok rahat olmayın. Günümüzde gençler rahat yetişiyor olmaları dolayısı ile her ortamda rahat olmaktadırlar. Ancak bunu, tanımadığınız insanlara karşı kesinlikle sergilemeyin. Kişisel bilgilerinizi herhangi bir ücret karşılığında hiç kimse ile paylaşmayın

■ Chat yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, bilgisayar ya da güvenli chat sitesi sandığnız yere girmek için kullandığınız akıllı cihazınızın güvenliğidir. Bunun için bilgisayarınızda bir antivirüs yazılımı kullanmaya özen gösterin. Aksi halde cihazınız için çok zararlı olabilecek virüsleri edinebileceğinizi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.